Naše ZvieratÁ

Kozičky

Kozie mlieko obsahuje špecifické sacharidy, ktoré sa podobajú sacharidom materského mlieka a ktoré pôsobia podobne ako vláknina, takže podporujú udržiavanie prospešnej črevnej mikrobioty.

V okolí Krupiny, pod ktorú patrí Litava, je známa lazníckym osídlením a nádhernou prírodou Krupinskej Planiny. Je to ideálne miesto na oddych od rýchleho mestského života. Naše stádo má stály výbeh v časti zvanej Dolinka. Kopcovitý terén, okolitý les, krásna príroda, tam si každá kozička nájde to svoje a vracia nám to v podobe bieleho zlata z ktorého vyrábame naše mliečne výrobky.

Kozie mlieko má vyššiu cenu, pretože sa nevyužíva vo veľkovýrobe a chov kôz je skôr výsada malých a stredných fariem kde sa kladie väčší dôraz na kvalitu chovu a výrobu čerstvých mliečnych výrobkov.

KravIČKY

Jersey pochádza z malého anglického ostrova Jersey v Lamanšskom prielive. Pre kravy plemena Jersey je charakteristický menší telový rámec.


Kravy Jersey dávajú veľmi kvalitné mlieko, ktoré je predurčené na výrobu syrov a masla. V porovnaní s klasickým kravským mliekom má pohár jerseyského mlieka vyššiu nutričnú hodnotu o 15% až 20% viac bielkovín, 15% až 18% viac vápnika, 10% až 12% viac fosforu a tiež podstatne vyššiu hladinu vitamínu B12. Toto kvalitné mlieko má aj lepšiu chuť a vďaka veľkému obsahu beta-karoténu je mlieko zafarbené do žlta.


Produkcia mlieka kráv Jersey je vzhľadom k ich živej hmotnosti oveľa vyššia než pri ostatných mliečnych plemenách. Jerseyky produkujú v priemere šestnásť krát viac kg mlieka za laktáciu než je ich živá hmotnosť.

Nosnice

Naše nosnice žijú v pohyblivej maringotke s neobmedzeným prístupom k zelenej pastve. Dbáme na to aby boli kŕmené krmivom, ktoré je založené na zdravej výžive zvierat bez GMO. Naše nosnice chováme prirodzeným spôsobom, kde im žiadnym spôsobom neupravujeme svetelný režim. Hlavným cieľom je ponúknuť zákazníkovi kvalitné domáce vajcia za rozumnú cenu.

Domáce Kurence

V najbližšej budúcnosti plánujeme rozbehnúť chov domácich kureniec, kde hlavnou prioritou je vychovať kvalitné domáce kurence. Chceme využívať krmivá od miestnych poľnohospodárov, bez použitia GMO. Kurencom chceme vybudovať „domčeky“ čím by sme dokázali zabezpečiť stály prísun k zelenej pastve. Prioritou bude vybudovanie porážkarne hydiny, kde by sme chceli našu hydinu spracovať a ponúkať našim zákazníkom kvalitnú chladenú domácu hydinu z voľného chovu.